Tornister czy zwykły plecak szkolny?

Tornister czy zwykły plecak szkolny?

Obok zeszytów, piórnika i niezliczonej ilości podręczników to plecak jest najważniejszym elementem wyposażenia każdego ucznia. Wybór tego pierwszego jest wydarzeniem szczególnym zarówno dla przyszłego ucznia, jak i dla rodziców.  Rozpoczęcie nowego roku szkolnego zawsze jest dobrą okazją do odświeżenia poszczególnych elementów szkolnej wyprawki lub też skompletowania pierwszej. Warto pamiętać, że typ, rozmiar i model plecaka należy dostosować do wieku oraz potrzeb i oczekiwań jego użytkownika. Inny typ i rozmiar plecaka będziemy wybierać z myślą o pierwszoklasiście, a inny wpisze się w potrzeby nastoletniego ucznia. Dla dziecka przeważnie najważniejsze są względy estetyczne oraz obowiązująca moda plecakowa (określony wzór, kolor, kształt), jednak rodzic powinien kierować się nieco innymi kryteriami podczas zakupów. Dobrze lub źle dobrany plecak może zaważyć na rozwoju fizycznym dziecka, a co za tym idzie, może mieć wpływ na jego zdrowie i bezpieczeństwo. Szkolny ekwipunek powinien być dobrany rozmiarem do postury dziecka, jego wzrostu oraz posiadać odpowiednio wyprofilowane i usztywnione plecy, aby możliwie skutecznie zapobiegać przeciążeniom kręgosłupa i bólom ramion. Na rynku dostępny jest dziś bogaty wybór tornistrów i plecaków, w różnych przedziałach cenowych, z myślą o młodszych i starszych uczniach. Jeżeli wyboru plecaka dokonujemy po raz pierwszy, to wybór może okazać się szczególnie kłopotliwy. Czym powinniśmy się kierować wybierając plecak dla pierwszoklasisty? Na jakie elementy powinniśmy zwracać szczególną uwagę? Po jakiego typu plecaki warto sięgać? Czy warto zainwestować większą kwotę pieniędzy w plecak? 

 

Idealny plecak dla pierwszoklasisty 

>

Zanim zadzwoni pierwszy szkolny dzwonek powinniśmy pomyśleć o skompletowaniu całej wyprawki, począwszy od książek, zeszytów i innych przyborów papierniczych, skończywszy na plecaku, który towarzyszył będzie naszym dzieciom codziennie przez okrągły rok. Dylematem przed jakim staje większość rodziców jest wybór między klasycznym plecakiem szkolnym a tornistrem. Jedne i drugie mają swoich zwolenników i przeciwników. Podstawową różnicą jest poziom usztywnienia. Tornistry posiadają tę właściwość, że są sztywne na całej swojej powierzchni, dzięki czemu sprzyjają zachowaniu prawidłowej postawy ciała, czyli mówiąc w skrócie prostowaniu się. Spód tornistra jest także sztywny, co gwarantuje zachowanie stabilności i względnego bezpieczeństwa przechowywanym w nim przedmiotom. Tornister będzie doskonałym wyborem dla uczniów pierwszych klas szkoły podstawowej (0-3), którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z edukacją i codziennym noszeniem szkolnego bagażu. Należy zwracać szczególną uwagę na jakość oraz stopień usztywnień w okolicach pleców. Modele posiadające odpowiednio wyprofilowany tył będą stabilizować i pozytywnie wpływać na dopiero kształtującą się postawę ciała małego ucznia. Tornister, jak w przypadku plecaka, należy dopasowywać do wzrostu, wagi oraz gabarytów dziecka. Unikajmy kupowania zbyt obszernego plecaka, z myślą o tym, że dziecko będzie z niego korzystać przez większość lat spędzonych w szkole podstawowej. Rozważając zakup pierwszego plecaka miejmy na uwadze, że najprawdopodobniej kupujemy go z myślą o pierwszych dwóch, maksymalnie czterech latach. Jeśli chodzi o dobór odpowiedniego rozmiaru plecaka to pamiętajmy, że powinien on odpowiadać długości pleców w odcinku od ramion do dolnej (lędźwiowej) części pleców. Zwracajmy także uwagę na to, czy szelki plecaka są regulowane, bo jeśli tak, to będziemy mogli na bieżąco minimalnie korygować wysokość tornistra w stosunku do zmieniającego się wzrostu dziecka.   

 

Najpopularniejsze wzory i modele plecaków 

Gdy sprecyzujemy już nasze oczekiwania względem odpowiedniego plecaka dla dziecka i znajdziemy konkretne modele spełniające nasze wysokie kryteria w zakresie zdrowia oraz bezpieczeństwa, to pozwólmy naszym najmłodszym na samodzielne podjęcie decyzji w zakresie wzoru, koloru i motywu przewodniego. Jednym z najpopularniejszych motywów, na który decydują się w szczególności uczniowie klas pierwszych szkoły podstawowej jest motyw bajkowy. Każde dziecko posiada swojego ulubionego bohatera z bajki lub kreskówki, z którym wcale nie musi się rozstawać idąc na wiele godzin do szkoły. Zdarza się tak, że pierwsze dni, tygodnie, a nawet miesiące w zupełnie nowym miejscu (w tym wypadku w szkole) bywają trudne dla wielu dzieci. Nowe otoczenie i zupełnie inny rytm dnia mogą być szokiem dla niejednego kilkulatka. Plecak z wizerunkiem ulubionej postaci bajkowej może odegrać ważną rolę w oswojeniu tej nowej i jeszcze nieznanej szkolnej rzeczywistości. Lubiamy i pozytywnie kojarzący się element może wzmacniać dziecięce poczucie bezpieczeństwa. Mali uczniowie mogą wybierać spośród plecaków z motywem m.in.: Angry Birds, Spidermana, Star Wars, Minionków, Emoji. Natomiast w gusta dziewczynek trafią zapewne plecaki w odcieniach róży i fioletów z motywami: Barbie, My Little Pony, księżniczek Disneya czy słodkich szczeniaków. Imponująco szeroki asortyment tornistrów i plecaków z motywami bajkowymi znajdziemy w sklepie internetowym: www.strefaucznia.pl. Warto dodać, że w ofercie sklepu można również znaleźć całe zestawy szkolne, na które składa się plecak, piórnik (z wyposażeniem lub bez) oraz worek na buty. 

 

Modny plecak dla nastolatka 

Bajkowy trend to z pewnością nie jest coś, po co zechciałby sięgnąć nastolatek. Uczniowie wyższych klas szkoły podstawowej oraz licealiści wybierają raczej plecaki jedno- lub kilkukolorowe, a jeżeli pojawia się na nich jakiś wzór przewodni, to będzie to coś graficznego, kwiecistego lub ma związek z ulubionym filmem czy zespołem muzycznym. Nastolatkowie posiadają już zwykle sprecyzowane gusta, więc jedyne co możemy zrobić, to umiejętnie kierować ich wyborami. Nigdy nie narzucajmy własnej wizji, a negocjujmy i przedstawiajmy solidne argumenty.  Jak w przypadku tornistra, plecak szkolny dla starszego dziecka powinien być dopasowany do wzrostu i budowy ciała. Wybór plecaków jest ogromny, dlatego wybierajmy tylko te, które posiadają anatomicznie wyprofilowane plecy i usztywniony spód. Dobrze dobrany plecak powinien ściśle przylegać do pleców, dzięki czemu cały ciężar rozkładał się będzie równomiernie na całej ich powierzchni. Zaletą usztywnień w okolicach pleców jest zniwelowanie dyskomfortu, który może się pojawiać za sprawą wystających krawędzi książek, zeszytów lub innych przedmiotów przechowywanych wewnątrz plecaka. Jeżeli elektronika (laptop,  tablet) stanowi jedno z narzędzi, które nasze dziecko zobowiązane jest nosić ze sobą codziennie do szkoły, to powinniśmy rozważyć zakup plecaka na laptopa, który posiadał będzie specjalną przegródkę do przechowywania sprzętu. Uczniowie starszych klas szkoły podstawowej bardzo chwalą sobie plecaki na kółkach. Największą zaletą tych modeli jest całkowite odciążenie kręgosłupa i ramion, ze względu na to, że szkolny ekwipunek nie spoczywa na ramionach, a jest wieziony niczym turystyczna walizka. W przypadku plecaków na kółkach powinniśmy zwracać uwagę na trzy podstawowe rzeczy: na jakość kółek, stelaża oraz materiału z jakiego został on wykonany. Wiodącym producentem plecaków na kółkach jest firma Patio,  która posiada w swojej ofercie bardzo lekkie, jak na plecaki tego typu, modele. Waga plecaków Patio (bez wyposażenia) mieści się w granicach 2-2,4kg, co jest bardzo dobrym wynikiem nawet, gdy spróbujemy je porównać z klasycznymi modelami plecaków bez kółek. Miejmy na uwadze, że tego typu plecak może spełniać nie tylko swoją podstawową, szkolną funkcję, ale także służyć jako niewielki bagaż na krótkie wyjazdy weekendowe. 

Opublikowany 2018-10-15 Home, Wszystkie wpisy 722

Przeszukaj bloga

Menu

QR code

Ostatnio oglądane

Brak produktów