Filtrowanie

Włączone filtry:
    Producent

    Media społecznościowe

    Skąd wzięło się etui na okulary?

    Historia etui do okularów i różnych innych akcesoriów, pozwalających uchronić je przed zniszczeniem, jest prawdopodobnie równie stara jak sama okulary. Problem polega jednak na tym że trudno ustalić kto i kiedy ostatecznie okulary wynalazł. Jedna z legend mówi nawet, że sam cesarz Neron oglądał walki gladiatorów, posługując się czymś na kształt okularów. Był to przedmiot z oprawką, w której osadzono szmaragd. Miał on prawdopodobnie za zadanie powiększyć nieco obraz i przybliżyć sylwetki walczących cesarzowi. Nie wiemy jednak czy tego rodzaju przyrząd powinien być uznany za pierwowzór okularów, czy raczej lunety, którą później była rozpowszechniona między innymi świecie arabskim.

    Pojawienie się okularów służący do korekcji wzroku, a więc takich, jakie w pewnym sensie używamy do dziś, miało miejsce w Europie w XIV wieku. W wieku XVI były to już okulary dużo dokładniejsze, ponieważ można było przy ich produkcji zastosować odkrycia naukowe Jana Keplera, które zmieniły naszą wiedzę z zakresu optyki. To właśnie z tego okresu zachowało się już całkiem sporo drewnianych skrzynek,w których przechowywano bardzo delikatne urządzenia optyczne. Wnętrze wykładano często delikatnie wyprawioną skórą, lub też owijano oprawkę i szkła w osobne kawałki pergaminu. Dziś nie musimy się już tak bardzo głowić, aby znaleźć dobry sposób na zabezpieczenie szkła i oprawki. Wystarczy kupić etui do okularów.

    Etui na okulary 

    Etui na okulary

    Okulary to tak delikatne przedmioty, że bez wątpienia warto je chronić. W tym właśnie celu stworzono etui na okulary. Zazwyczaj etui takie ma kształt pojemnika, zabezpieczonego przed samoczynnym otwarciem. Zarówno sama forma etui na okulary, jaki materiał z którego jest ono wykonane, mogą się od siebie różnić. Wybór takich przedmiotów jest dość duży. Dlatego warto zastanowić się jaki rodzaj etui na okulary nam odpowiada.

    Oczywiście również tak zwane miękkie etui na okulary. Są one wykonane z tkanin, materiałów syntetycznych lub ze skóry. Reguły ten rodzaj etui na okulary zajmuje najmniej miejsca, jednak jest też nieco mniej skuteczny pod względem ochrony oprawek i szkieł, niż sztywne etui.

    Wyświetlam 1 - 14 z 14 produktów
    Wyświetlam 1 - 14 z 14 produktów

    Jak wybrać etui?

    Dobre etui na okulary będzie odpowiednio dopasowane do modelu, którego używamy. Oznacza to, że okulary powinny swobodnie mieścić się we wnętrzu, jednak nie powinno być tam zbyt wiele luzu, który sprzyjał by przemieszczaniu się oprawek i mógł prowadzić do ich uszkodzenia.

    Miękkie etui na okulary są wygodne sytuacji gdy korzystamy z dwóch par oprawek. Wówczas jednych możemy używać podczas gdy drugie spoczywają w kieszonce, wsunięte do miękkiego etui. Oczywiście przenoszenie okularów w takim miękkim opakowaniu można uznać za bezpieczne. Jednak trzeba pamiętać, że dotyczy to tylko zwykłych sytuacji, związanych z ich eksploatacją. W bardziej kryzysowej sytuacji, takiej jak np. przypadkowe uderzenie w etui na okulary, może się okazać, że ta ochrona jest niewystarczająca.

    Dlatego właśnie klasyczne etui na okulary przybierają często formę futerałów wykonanych z materiału odpowiednio sztywnych, wystarczających by zabezpieczyć to, co znajduje się we wnętrzu. Najważniejsze w tym przypadku jest ochrona przed uszkodzeniami mechanicznymi które mogłyby zniszczyć oprawki, a także przed uszkodzeniami i potarciami które uszkodziłyby same soczewki.

    Eleganckie i bezpieczne etui na okulary

    Współcześnie na rynku możemy znaleźć bardzo duży wybór oprawek do okularów. Niektóre z nich, zwłaszcza te, które są najbardziej modne, mogą też być dość drogie. Dlatego też wraz z pojawieniem się na rynku oprawek, które mogą kosztować nawet po kilka tysięcy złotych, wzrosło również zainteresowanie eleganckimi etui na okulary. Okazało się że takie proste z pozoru przedmioty, również mogą być interesującymi, ozdobnymi elementami galanterii. Etui na okulary pojawiły się również w katalogach domów mody, co sprawiło, że zostały bardzo lubianym i pożądanym gadżetem. Jednak nawet jeżeli nie posiadamy oprawek z najwyższej półki cenowej, warto zadbać o okulary, aby jak najdłużej mogły nam służyć. Zwłaszcza jeżeli potrzebujemy ich do codziennego użytku.

    Etui na okulary muszą być jednak nie tylko bezpieczne, ale również wygodne w użytkowaniu. Oznacza to że projektant powinien nadać im taki kształt, aby bez problemu udało się je nosić w kieszeni, w torbie lub w plecaku. Z reguły taki futerał na okulary przypomina kształtem złożone oprawki, jest jednak odpowiednio większy, by zachować w środku dość miejsca, na różne zbliżone do siebie modele okularów. W większości przypadków wnętrze takiego etui na okulary wyściełane jest miękkim materiałem, który nie tylko stłumi ewentualne uderzenia, ale również nie powoduje rysowania soczewek. To ważne, ponieważ porysowane soczewki w okularach często utrudniają lub nawet uniemożliwiają korzystanie z nich. Pod względem konstrukcji etui na okulary dzielą się na wkładane i wsuwane. Te pierwsze posiadają z reguły wieczko, które należy unieść w celu umieszczenia w środku okularów. Te drugie mają zazwyczaj otwór w jednym ze szczytów etui, przez który wsuwa się do środka oprawki.

    Skórzane etui na okulary

    Eleganckie etui na okulary wykonuje się często ze skóry. Panuje przekonanie że jest to materiał, który najlepiej oddaje prawdziwego ducha dobrego stylu. I rzeczywiście, właściwości skóry są tutaj bardzo istotne, ponieważ dzięki jej grubości uzyskujemy odpowiedni efekt zabezpieczenia. Z kolei pewna elastyczność skóry, powoduje że etui na okulary łatwo dostosowuje się do indywidualnych potrzeb użytkownika. Możliwość wykańczania obu stron skóry w różny sposób sprawia, że ten sam materiał może być z zewnątrz lakierowany na odpowiedni kolor i zabezpieczone przed uszkodzeniem, zaś w środku wyprawiony tak, aby oprawki i szkła się nie rysowały.

    Skórzane etui na okulary to wygodni i wytrzymały produkt, który dobrze ochroni okulary przed uszkodzeniem. Jest to też gadżet, który pokazuje, że jego użytkownik dba o eleganckie detale. W świecie, w którym takie drobiazgi mogą mieć czasem kluczowe znaczenie dla tego jak będziemy odbierani przez innych. Zawsze warto postawić na taką właśnie elegancję.

    Menu

    QR code

    Ostatnio oglądane

    Brak produktów