Etui na długopisy – pochodzenie i zastosowanie
Dzisiejsze etui na długopisy są dalekimi potomkami drewnianych skrzynek, w których przed wiekami poważni skrybowie przechowywali swoje materiały piśmiennicze. Niezależnie od tego czy były to gęsie pióra czy różnego rodzaju rysiki, wraz z nimi do takiego pojemnika pakowało się atrament lub inny rodzaj barwnika, który w danych czasach był używany do pisania. Zadaniem takiej skrzynki, było zabezpieczenie pojemników z barwnikiem przed uszkodzeniem. Jej rola nie różni się zatem zbytnio od taj, jaką ma dzisiaj etui na długopisy.
W domach niektórych starszych osób zachowały się zapewne również stare piórniki, które też wykonywane były z drewna. Można powiedzieć, że taki piórnik, często ładnie zdobiony, to ogniwo pośrednie między skrzynką skryby, a tym, co dziś uważamy za etui na długopisy i pióra.
Pojawienie się długopisów wprawdzie zmniejszyło ryzyko rozlania się atramentu, podobnie ma się również sprawa z piórami wiecznymi. Jednak nie znaczy to, że takie przypadki się nie zdarzają. Dlatego dziś, choć nie używamy już ogromnych skrzynek na pióro i atrament, a same piórniki również bardzo zmieniły swój kształt i budowę, rolę takiego właśnie zabezpieczenia przed niechcianymi przygodami przyjęło na siebie etui na długopisy.
Media społecznościowe