Skórzany pasek stanowi niezbędny element każdej damskiej i męskiej garderoby. Potrafi odmienić niemal każdą stylizację, zarówno tę codzienną (casualową), jak i formalną. Jest idealnym dodatkiem zarówno do spodni, spódnic, jak i sukienek. Zalety dobrze dobranego paska, współgrającego kolorystycznie z całym strojem, docenią szczególnie te panie, którym obok wygody i komfortu zależy na zachowaniu schludnego i modnego wyglądu. Skórzane paski są na tyle uniwersalnym dodatkiem, że nawet gdy zakupimy tylko jeden, to z pewnością będzie można zestawić go z większością posiadanych w szafie ubrań. O ile oczywiście postawimy na klasyczną kolorystykę (czerń, brąz, beż, grafit) oraz minimalistyczne wzornictwo (prosta klamra; brak strojnych dodatków). Skórzany pasek jest możliwie najlepszym dopełnieniem każdych dżinsowych i materiałowych spodni, wzbogaci także wygląd wielu posiadanych w szafie sukienek. Mimo tego, że pasek kojarzony jest raczej jako niezbędnik męskiej garderoby, to jednak potrafi, jak żaden inny dodatek, dodać damskiej stylizacji wiele kobiecości. Skórzany pasek będzie doskonałym pomysłem na prezent dla bliskich nam osób. Obdarować nim możemy zarówno mamę, siostrę i przyjaciółkę, jak i tatę, brata czy dobrego znajomego. Jednak w zależności od płci, przeznaczenia paska oraz stylistyki osoby obdarowywanej sięgać będziemy po zupełnie różne modele. Inny pasek zakłada się do garnituru, inny do podkreślenia talii w rozkloszowanej sukience, a jeszcze inny do spodni dżinsowych. Po jakie modele warto sięgać? Jak dobierać pasek w zależności od stylizacji? Jaki rodzaj paska wybrać do spodni, a jaki do sukienki? Czy pasek będzie dobrym pomysłem na prezent?
Każda sukienka może zupełnie zmienić swoje oblicze, gdy do naszej stylizacji dodamy jakiś niewielki dodatek. W przypadku sukienki może to być broszka przypięta na mankiecie marynarki, biżuteria (naszyjnik, korale, kolczyki), szykowna torebka, czółenka oraz pasek. Z myślą o wszelkiego typu sukienkach – eleganckich i codziennych – sięgać będziemy po paski, które odpowiadać będą długością obwodowi naszej talii. Natomiast dłuższe paski nosić będziemy na wysokości bioder, jako dodatek do spodni oraz spódnic. Pasek jest jednym z tych dodatków, który przyciąga wzrok i potrafi subtelnie zaakcentować figurę. Założony do sukienki w linii A lub H pozwoli podkreślić talię, nawet jeśli nasza sylwetka daleka jest od figury gruszki lub klepsydry. Dla uzyskania najlepszego efektu wizualnego pasek należy nosić w najwęższym miejscu tali, co pozwoli wydobyć upragnione wcięcie, nadając sylwetce odpowiednich proporcji – optyczne wydłużenie nóg, skorygowanie zbyt długiego tułowia. Posiadaczki drobnej lub typowo „chłopięcej” budowy ciała powinny sięgać po wąskie modele pasków w klasycznych lub kontrastujących z sukienką kolorach, natomiast wysokie panie o typowo kobiecej budowie ciała mogą pokusić się o zakup szerokiego paska, który nie tylko doskonale wyeksponuje talię, ale także podkreśli pozostałe atuty. Decydując się na zakup paska z myślą o konkretnej sukience miejmy cały czas na uwadze jej kolor, styl oraz krój. Do minimalistycznej, jednokolorowej kreacji z powodzeniem możemy założyć pasek w krzykliwych kolorach z bogatymi zdobieniami (np. w postaci koralików, pereł, diamencików), natomiast do sukienki wzorzystej (np. w kwiaty, kratę, geometryczne wzory) dobierać będziemy raczej modele w kolorach klasycznych (czerń, brąz, beż). Warto pamiętać, że jeśli skórzane dodatki (torebka, pasek, buty) będą ze sobą współgrać kolorystycznie, to osiągniemy możliwie najelegantszy efekt.
Trudno wyobrazić sobie bardziej klasyczny dodatek do dżinsowych lub materiałowych spodni niż pasek ze skóry naturalnej. Ilość dostępnych wzorów i modeli pozwoli każdemu wybrać coś dla siebie. O ile w stylizacji męskiej pasek odgrywa jedną z głównych ról (obok krawatu, zegarka i spinek do koszuli), o tyle w przypadku damskiej jest już jednym z wielu dodatków, stąd panie mogą pozwolić sobie na znacznie większą dowolność w wyborze konkretnego modelu. Jaki typ spodni (lub spódnic) będzie najlepiej współgrał ze skórzanym paskiem? Każda dolna część garderoby, która posiada szlufki będzie się do tego doskonale nadawać. Warto przypomnieć, że noszenie wąskich lub szerokich pasków do długich, rozkloszowanych spódnic w linii A od wielu sezonów święci triumfy na światowych wybiegach. Rozważając zakup paska do spodni dżinsowych mamy chyba największą dowolność jeśli chodzi o wybór odpowiedniego modelu, pasować bowiem będą zarówno te wykonane ze skóry nubukowej, zamszowej, licowej, jak i paski plecione lub materiałowe. Wszystko zależy od estetyki, jaka jest nam bliska. Możliwie najbardziej klasycznym wariantem będzie czarny lub brązowy pasek z gładkiej skóry, który nie tylko doskonale dopełni każdą dżinsową stylizacje, ale może także wzbogacić wygląd eleganckich spodni materiałowych. Opcją wartą rozważenia są paski ze skóry nubukowej lub zamszu – będą się świetnie prezentować w stylizacji codziennej, świetnie dopełnią także monochromatyczny dżinsowy look. Pasek kupowany z myślą o eleganckich spodniach materiałowych – wpisujących się w kanony biznesowego dress code’u – powinien posiadać prostą, dyskretną klamrę bez zbędnych zdobień. Rozważając na zakup konkretnego modelu stawiajmy więc raczej na wariant z subtelną klamrą, której kolor będzie współgrać odcieniem pozostałych dodatków biżuteryjnych (zegarek, broszka, naszyjnik, kolczyki, wykończenia torebki). Wybór jest naprawdę szeroki – sięgać możemy po paski ze srebrnymi, złotymi lub miedzianymi elementami.
Zanim podejmiemy poszukiwania idealnego paska, który odpowiadał będzie naszym modowym oczekiwaniom, powinniśmy rozważyć typ materiału wykonania, jaki wpisuje się w nasze preferencje oraz budżet. Akcesoria wykonane ze skóry naturalnej, choć są bardzo efektowne, trwałe i stylowe, to ich koszt jest znacznie wyższy od ekologicznych zamienników. Obydwa warianty są warte rozważenia, szczególnie, że na pierwszy rzut oka możemy nie dostrzec sporych różnic wizualnych. Producenci dodatków z ekoskóry dokładają wszelkich starań, aby ich wyroby do złudzenia przypominały droższe (skórzane) odpowiedniki – nawet naturalnie występujące zagięcia i chropowatości, charakterystyczne dla wyrobów skórzanych, da się odtworzyć na skórze syntetycznej. Akcesoria z ekoskóry stanowią więc rodzaj kompromisu między tymi wykonanymi z materiału (jak np. torby lub plecaki sportowe), a typową galanterią skórzaną. Będą więc idealnym wyborem dla wegan i wegetarian oraz wszystkich tych, którzy nie planują przeznaczać zbyt dużych kwot na zakupy. Na tym się niestety kończą zalety dodatków ze skóry ekologicznej. Poziom ich wytrzymałości i trwałości jest nieporównywanie niższy od wyrobów ze skóry naturalnej, które (w odróżnieniu od tańszych zamienników) z upływem lat tylko zyskują na szlachetności, choć należy pamiętać o ich konserwacji delikatnymi środkami, np. na bazie wosku pszczelego. Ekoskóra bez względu na stopień naszej dbałości i uważności z biegiem czasu straci swój pierwotny kształt, a materiał szybko zyska ślady użytkowania w postaci pęknięć lub przetarć. Szczególnie ryzykowne jest kupowanie pasków wykonanych ze skóry ekologicznej, te bowiem nie tylko nie dopasują się do ciała (jak to się ma w przypadku pasków ze skóry naturalnej), ale mogą nawet już po pierwszym założeniu ulec bezpowrotnemu uszkodzeniu. Jeśli zależy nam na trwałości i wysokiej jakości stawiajmy wyłącznie na akcesoria wykonane z naturalnej skóry, te bowiem będą czymś więcej niż jednosezonową modową zachcianką.
Czerwony skórzany pasek damski...