Niezbędnik młodego lekarza

Niezbędnik młodego lekarza

Początki kariery zawodowej, bez względu na branżę, są zawsze trudne. W zawodzie lekarza oprócz predyspozycji psychologicznych, umiejętności praktycznych i rozległej wiedzy medycznej bardzo ważne jest ciągłe dokształcanie się i nauka na każdym etapie zawodowej drogi. Żadna z dziedzin nie rozwija się w tak zastraszającym tempie jak medycyna, co powoduje, że każdy ambitny lekarz pragnie nadążyć za wciąż pojawiającymi się nowinkami i rewolucyjnymi odkryciami. Nieodzownym atrybutem lekarza każdej specjalności, stanowiącym niezbędny element codziennej pracy, zarówno tej wykonywanej w szpitalu lub ośrodku zdrowia, jak i tej świadczonej podczas wizyt domowych jest torba lekarska. Jej wymiary i pojemność powinny być dostosowane do potrzeb użytkownika oraz, jak każde tego rodzaju akcesorium, torba powinna odznaczać się wysoką jakością wykonania i wytrzymałością. Torba lekarska służy m.in. do przechowywania leków i przenoszenia aparatury medycznej, dlatego należy zwrócić szczególną uwagę na jakość wykonania interesującego nas modelu. Posiadanie praktycznej i pojemnej torby lekarskiej jest kluczowe nie tylko w zawodzie lekarza, ale również pielęgniarki (rodzinnej i środowiskowej), położnej, diagnosty laboratoryjnego, weterynarza oraz wielu innych przedstawicieli zawodów medycznych. Czym powinniśmy się kierować podczas zakupu torby lekarskiej? Na jakie elementy należy zwrócić uwagę? Jakim upominkiem warto obdarować młodego lekarza? Jak połączyć względy praktyczne z elegancją? Po jakie skórzane dodatki warto sięgać? 

 Idealne rozmiary torby lekarskiej 

Wybór odpowiedniej torby lekarskiej, szczególnie jeśli czynimy to po raz pierwszy, nie należy do zadań łatwych. Zawodowe nawyki nabywamy dopiero z czasem, a do tego dochodzi jedynie teoretyczna świadomość ile miejsca będziemy potrzebować na przechowywanie lekarskich niezbędników. Rodzaj oraz ilość zaopatrzenia medycznego zależy przede wszystkim od wykonywanej specjalności. Inne zapotrzebowanie na akcesoria medyczne posiadać będzie weterynarz, inne pielęgniarka lub położna, a jeszcze inne lekarz świadczący wizyty domowe. Torba lekarska powinna być przede wszystkim pakowna oraz posiadać łatwy dostęp do wszystkich schowków i kieszeni wewnątrz. Ilość podstawowego wyposażenia torby lekarskiej została określona w wytycznych Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ). W wariancie niezbędnego minimum w teczce medyka powinny się zmieścić m.in.: zestaw przeciwwstrząsowy, aparat do pomiaru ciśnienia tętniczego krwi, stetoskop. Jeżeli wykonywana specjalność nie wymaga od nas zabierania ze sobą większej ilości sprzętu (niż wymieniony wcześniej) możemy pozwolić sobie na torbę lekarską o średnim rozmiarze. Nieco inaczej sprawa się ma w przypadku toreb lekarskich przeznaczonych dla pielęgniarek, w których powinien zmieścić się m.in.: podstawowy sprzęt i materiały jednorazowego użytku (zestaw do wykonywania iniekcji, zestaw do przetaczania płynów infuzyjnych, zestaw do wykonywania opatrunków i podstawowy zestaw narzędzi chirurgicznych, pakiet ochronny przed zakażeniem), zestaw przeciw wstrząsowy, aparat do pomiaru ciśnienia tętniczego krwi, stetoskop, testy do oznaczania wartości cukru we krwi oraz pakiet do odkażania i dezynfekcji. W równie obszerny model torby lekarskiej powinna zaopatrzyć się położna. Warto mieć na uwadze, że nie każdy specjalista potrzebuje aż tak dużej przestrzeni na przechowywanie medycznych akcesoriów jak pielęgniarka czy położna. Starajmy się unikać kupowania toreb lekarskich o zbyt dużych, niedostosowanych do naszych potrzeb, rozmiarach, bowiem może na tym niepotrzebnie ucierpieć nasz kręgosłup oraz delikatny w swej konstrukcji sprzęt medyczny – wolne przestrzenie wewnątrz torby powodują brak stabilności, co może doprowadzić do większych lub mniejszych uszkodzeń aparatury.  

 Jakość wykonania i funkcjonalność torby lekarskiej  

Jakość materiału i wykonania torby lekarskiej są, obok rozmiaru i rozmieszczenia kieszeni wewnętrznych, jednymi z kluczowych elementów na które powinniśmy zwracać uwagę podczas zakupu. Torba spełnia nie tylko funkcję praktyczną ułatwiając przechowywanie podstawowego sprzętu medycznego, ale pozwala go w bezpieczny sposób przenosić. Najlepszym możliwym wyborem są torby lekarskie wykonane ze skóry naturalnej, bowiem odznaczają się ponadprzeciętną wytrzymałością (zapewniają odpowiednią ochronę akcesoriom przechowywanym wewnątrz), trwałością (nawet gdy zawartość nie należy do lekkich), odpornością na zarysowania oraz trudne warunki atmosferyczne (deszcz, mróz, śnieg). Natomiast ich odpowiedniki wykonane ze znacznie tańszych materiałów (np. ze skóry ekologicznej) znacznie odbiegają jakością i mogą nie przetrwać próby czasu (nieestetyczne pęknięcia i przetarcia), nie mówiąc już o zapewnieniu jakiegokolwiek bezpieczeństwa podczas przenoszenia aparatury medycznej (brak stabilności). Równie istotną cechą każdej torby lekarskiej jest jej funkcjonalność. Powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na ilość, wielkość oraz rozkład kieszeni wewnątrz – powinno ich być na tyle dużo, abyśmy zdołali bez większych problemów umieścić poszczególne sprzęty i akcesoria medyczne w osobnych przegródkach. Należy upewnić się czy kieszenie w interesującym nas modelu torby lekarskiej są dostosowane do bezpiecznego przechowywania i przenoszenia sprzętu medycznego. Jeżeli decydujemy się na dokonanie zakupu w sklepie internetowym warto tę kwestię skonsultować ze sprzedawcą, np. za pośrednictwem e-maila lub formularza kontaktowego na stronie sklepu. Starajmy się również zwracać uwagę na rozmieszczenie kieszeni, które powinno być tak zorganizowane, aby lekarz mógł z łatwością sięgać po interesującą go w danej chwili aparaturę. Jest to szczególnie istotne w sytuacjach, gdy każda minuta jest na wagę zdrowia lub nawet życia pacjenta. Jeżeli elektronika (tablet, laptop) stanowi nasz zawodowy niezbędnik, to warto upewnić się, że w torbie znajduje się dodatkowa (i bezpieczna) przestrzeń do jej przechowywania. 

 Niezbędne dodatki dla każdego lekarza 

Zachowanie porządku w torbie lekarskiej nie jest kwestią estetycznej poprawności, ale zawodowej konieczności. Aby zachowanie ładu wewnątrz torby nie sprawiało problemów, to warto zaopatrzyć się w kilka niezbędnych akcesoriów. Gadżetami, których użyteczność doceni każdy lekarz jest skórzany pokrowiec na recepty, futerał na medyczne niezbędniki (pieczątka, stetoskop, długopis), etui na wizytówki, etui na artykuły piśmiennicze oraz skórzany portfel. Każdy z wymienionych wyżej będzie doskonałym pomysłem na prezent dla lekarza w każdym wieku i każdej specjalności - eleganckie akcesoria cieszą się niesłabnącą popularnością wśród medyków. Stając przed dylematem kolorystycznym starajmy się stawiać na klasykę – brąz lub czerń – która dzięki swojej ponadczasowości pasować będzie do wszystkiego. Czyńmy wyjątek jedynie wtedy (szczególnie w przypadku torby), gdy naszą specjalnością jest pediatria i mamy częsty kontakt z dziećmi.  Obszerna, czarna torba może wywoływać u małych pacjentów strach i niepokój, dlatego warto sięgać po kolory bardziej pogodne, jak: czerwień, bordo, zieleń, niebieski.

Opublikowany 2018-04-25 Home, Prezenty, Wszystkie wpisy 1975

Przeszukaj bloga

Menu

QR code

Ostatnio oglądane

Brak produktów